This is the list of Arizona high school football games for Week 6 of the 2017 season.

This week’s games will take place on Thursday, Sept. 28, Friday, Sept. 29 and Saturday, Sept. 30.

There were 29 games played on Thursday, so be sure to check the schedule for the date of your game.

Game times, locations and matchups are subject to change.

azcentral sports high school sports insider Richard Obert makes his picks for this week’s games. His picks are noted in bold text. His overall record for the 2017 season is at the bottom of this list.

Thursday, Sept. 28

Mesa Skyline 43, Mesa Mountain View 36

Mesa Desert Ridge 68, Gilbert 47

Scottsdale Saguaro 42, Tempe Marcos de Niza 7

Phoenix Mountain Pointe 21, Phoenix Desert Vista 16

Maricopa 26, Glendale Ironwood 15

Tucson Cholla 39, Tucson Desert View 36

Chandler 58, Chandler Basha 21

Chandler Hamilton 38, Phoenix Brophy Prep 31

Phoenix Sunnyslope 21, Glendale Raymond S. Kellis 18

Phoenix Paradise Valley 30, Phoenix Arcadia 0

Scottsdale Coronado 54, Phoenix Cortez 7

Phoenix Pinnacle 77, Scottsdale Desert Mountain 29

Tucson Palo Verde 45, Douglas 34

Marana Mountain View 28, Oro Valley Ironwood Ridge 23

Vail Cienega 30, Tucson Salpointe Catholic 20

Tucson Sahuaro 31, Sierra Vista Buena 21

Tucson Sabino 42, Tucson Catalina 0

Tucson Catalina Foothills 21, Oro Valley Canyon del Oro 7

Tanque Verde 59, Tucson Santa Rita 12

Mesa Red Mountain 54, Mesa Dobson 7

Mesa 41, Mesa Westwood 7

Cave Creek Cactus Shadows 51, Phoenix Shadow Mountain 7

Tucson Sahuaro 31, Sierra Vista Buena 21

Tucson Pueblo 28, Rio Rico 0

Phoenix Horizon 28, Glendale Mountain Ridge 0

Marana 55, Tucson Flowing Wells 0

Gilbert Higley 45, Tempe 3

Anthem Boulder Creek 36, Phoenix Sandra Day O’Connor 7

Phoenix Betty H. Fairfax 40, Glendale 36

Scottsdale Notre Dame Prep 28, Scottsdale Chaparral 23

Friday, Sept. 29

Rock Point at Monument Valley (Utah), 2 p.m.

Heber Mogollon at Greyhills Academy, 2:30 p.m.

Whiteriver Alchesay at Valley Sanders, 6 p.m.

Keams Canyon Hopi at Zuni (N.M.), 6 p.m.

Phoenix Washington at Apache Junction, 7 p.m.

Tempe McClintock at Glendale Apollo, 7 p.m.

Wellton Antelope at Arizona College Prep, 7 p.m.

Elfrida Valley Union at Sells Baboquivari, 7 p.m.

Salome at Bagdad, 7 p.m.

Lake Havasu at Phoenix Barry Goldwater, 7 p.m.

San Manuel at Benson, 7 p.m.

Willcox at Bisbee, 7 p.m.

Scottsdale Christian at Phoenix Bourgade Catholic, 7 p.m.

Yuma at Buckeye, 7 p.m.

Peoria at Glendale Cactus, 7 p.m.

Surprise Paradise Honors at Camp Verde, 7 p.m.

Casa Grande Vista Grande at Gilbert Campo Verde, 7 p.m.

Phoenix Greenway at Casa Grande, 7 p.m.

Yuma Catholic at Queen Creek Casteel, 7 p.m.

St. Thomas Aquinas (Fla.) at Peoria Centennial, 7 p.m.

Phoenix Alhambra at Phoenix Central, 7 p.m.

Phoenix Maryvale at Laveen Cesar Chavez, 7 p.m.

Phoenix Veritas Prep at Chandler Prep, 7 p.m.

Surprise Valley Vista at Yuma Cibola, 7 p.m.

Kingman Lee Williams at Flagstaff Coconino, 7 p.m.

El Mirage Dysart at San Tan Valley Combs, 7 p.m.

Yuma Kofa at Glendale Copper Canyon, 7 p.m.

Buckeye Verrado at Glendale Deer Valley, 7 p.m.

Avondale Agua Fria at Goodyear Desert Edge, 7 p.m.

Tucson Pusch Ridge at Tucson Empire, 7 p.m.

Buckeye Youngker at Goodyear Estrella Foothills, 7 p.m.

Queen Creek American Leadership at Florence, 7 p.m.

Duncan at Fort Thomas, 7 p.m.

Scottsdale Prep at Glendale Prep, 7 p.m.

Heber Mogollon at Tuba City Greyhills Academy, 7 p.m.

Lakeside Blue Ridge at Holbrook, 7 p.m.

Phoenix Carl Hayden at Glendale Independence,7 p.m.

Maricopa at Glendale Ironwood, 7 p.m.

Phoenix Arizona Lutheran at Glendale Joy Christian, 7 p.m.

Parker at Kingman Academy, 7 p.m.

Goodyear Millennium at Avondale La Joya, 7 p.m.

Phoenix Sierra Linda at Peoria Liberty, 7 p.m.

Pinon at Many Farms, 7 p.m.

Anthem Prep at Mayer, 7 p.m.

Eagar Round Valley at Miami, 7 p.m.

Prescott Valley Bradshaw Mountain at Cottonwood Mingus, 7 p.m.

Prescott at Mohave, 7 p.m.

Page at Kayenta Monument Valley, 7 p.m.

Winkelman  Hayden at Phoenix NFL Yet, 7 p.m.

Fountain Hills at Phoenix North Pointe, 7 p.m.

Buckeye Odyssey Institute at Phoenix Northwest Christian, 7 p.m.

Gilbert Mesquite at Queen Creek, 7 p.m.

Chinle at Red Mesa, 7 p.m.

Chino Valley at Mohave Valley River Valley, 7 p.m.

Coolidge at Safford, 7 p.m.

Morenci at San Carlos, 7 p.m.

Phoenix Valley Lutheran at San Pasqual, 7 p.m.

Queen Creek Benjamin Franklin at San Tan Foothills, 7 p.m.

Phoenix Christian at Sedona Red Rock, 7 p.m.

Surprise Willow Canyon at Surprise Shadow Ridge, 7 p.m.

Payson at Show Low, 7 p.m.

Phoenix Camelback at Phoenix South Mountain, 7 p.m.

Yuma Gila Ridge at Southwest (El Centro, Calif.), 7 p.m.

Phoenix Moon Valley at Peoria Sunrise Mountain, 7 p.m.

Kearny Ray at Superior, 7 p.m.

Gilbert Christian at Tempe Prep, 7 p.m.

St. Johns at Thatcher, 7 p.m.

Avondale Westview at Tolleson, 7 p.m.

Eloy Santa Cruz at Tombstone, 7 p.m.

Mohave Accelerated at Tonopah Valley, 7 p.m.

Phoenix North at Phoenix Trevor G. Browne, 7 p.m.

St. David at Goodyear Trivium Prep, 7 p.m.

Ganado at Tuba City, 7 p.m.

ASU Prep Academy at Chandler Valley Christian, 7 p.m.

Nogales at Sahuarita Walden Grove, 7 p.m.

Kingman at Wickenburg, 7 p.m.

San Tan Valley Poston Butte at Gilbert Williams Field, 7 p.m.

Navalo Prep (N.M.) at Fort Defiance Window Rock, 7 p.m.

Snowflake at Winslow, 7 p.m.

Phoenix Thunderbird at Flagstaff, 7 p.m.

Tucson Amphitheater at Sahuarita, 7 p.m.

Saturday, Sept. 30

Joseph City at El Capitan, 7 p.m.

Williams at Fredonia, 7 p.m.

Gilbert Arete Prep at Cobre (N.M.), 7 p.m.

Game times, locations and matchups are subject to change.

Richard Obert’s picks for 2017

Overall record: 443-139 (.761).

Last week: 86-16 (.843).

Record for Week 4: 90-19 (.826).

Record for Week 3: 72-30 (.706).

Record for Week 2: 76-32 (.703).

Record for Week 1: 78-31 (.716).

Record for Zero Week: 41-11 (.788).